Nebylo snadné odmítat univerzity, které mi nabízely dobré podmínky
Radana Lapáčková
Přečtěte si příběh atletky Radany Lapáčkové, která na podzim letí studovat do USA na University of San Francisco, kde chce studovat kineziologii.
Rodiče mě vždy podporovali ve vzdělání i ve sportu, i přesto, že sami nikdy nesportovali na výkonnostní úrovni. Od malička si pamatuju, že nás se sestrou brali na túry, cyklovýlety, lyže nebo na vodu. Kdykoliv jsem chtěla začít chodit na nějaký kroužek, neváhali nás přihlásit. A pokud mě to nebavilo, tak jsem mohla zkusit zase něco jiného. Díky rodičům jsem si vybudovala ke sportu hezký vztah a jsem jim za to vděčná.
K atletice jsem se dostala díky spolužákům ze základní školy. Ze začátku jsme se všichni věnovali různým disciplínám, ale na závodech jsem nejčastěji běhala krátké překážky, na které jsem se dokonce i chvíli specializovala. Na Poháru rozhlasu jsem jednou běžela 800 metrů. Šlo o týmovou soutěž, takže jsem do toho dala všechno a výsledek nebyl vůbec špatný. To mě vlastně přivedlo ke středním tratím. S trenérkou jsme potom začaly přemýšlet, že by mi mohl sedět steeplechase.
Postupným a pravidelným tréninkem jsem se dostala na sportovní úroveň, která mi nakonec pomohla získat stipendium v USA. Nebýt Ireny Gillarové, tak bych se asi pro Ameriku nerozhodla, protože jsem si myslela, že bude pro mě možnost studia v zahraničí nepravděpodobná. Irena mě ale vyvedla z omylu.
Přijímací proces byl sice složitější, než jsem očekávala. Na druhou stranu jsem se mohla kdykoli obrátit na lidi ze Sportegy Futures. Když se na to zpětně podívám, nedokážu si představit, že bych musela všechno řešit sama.
Nejlehčí fází při volbě univerzity bylo období, když jsem komunikovala s trenéry, poslouchala jejich nabídky a přemýšlela, kde by se mi nejvíc líbilo. Nejtěžší bylo potom finální rozhodnutí, neměla jsem moc času a bylo těžké odmítat univerzity, které mi nabízely dobré podmínky a měly o mě zájem. Nakonec jsem se rozhodla pro University of San Francisco poté, co jsem navštívila SMU v Dallasu a právě University of San Francisco, která vyhrála nejspíš hlavně díky pocitu.
Amerika u mě zvítězila díky systému, který umožňuje skvěle kombinovat sport a studium. Těším se, že v USA získám spousty nových zkušeností a budu schopná vybalancovat studium a sport tak, abych se zlepšovala v obou oblastech. Věřím, že mi nebude dělat problém ani přechod z evropského do amerického života. Možná se nějaké problémy objeví, ale věřím, že se dokážu rychle přizpůsobit. Nehledě na to, že v týmu budou další tři Češky a spousta dalších holek z Evropy.
Doma byli z mého rozhodnutí studovat v USA ze začátku trochu nervózní, ale teď už věří, že se o sebe dokážu postarat – nebo to alespoň předstírají. Po sportovní stránce bych ráda dosáhla co největšího pokroku a také byla co nejvíce užitečná pro tým.
Co se týče studijní stránky, tak bych si ráda cíle stanovila až poté, co se trochu více rozkoukám. Každopádně mám v plánu studovat kineziologii. Pokud budu školu zvládat, ráda bych si k tomu přidala nějaký další obor, abych měla širší rozhled.