Nejdůležitější je ta zkušenost. Golf se na univerzitách hraje úplně špičkový

Michal Pospíšil

Myslím si, že golfista okolo osmnácti let ještě není připravený na profesionální golf po výkonnostní i mentální stránce. Navíc šance studovat a hrát golf na opravdu vysoké úrovni je v Česku podle mého názoru minimální. V tom je kombinace studia a sportu v USA unikátní a naprosto bezkonkurenční. Jste v týmu, kde je o vás skvěle postaráno a zároveň získáváte a zlepšujete své dovednosti. Navíc získáte diplom a vytvoříte si zadní vrátka, kdyby se vám náhodou nepovedlo prorazit mezi profesionály.

Univerzitní cesta je také skvělá pro rozvoj osobnosti člověka, který se musí osamostatnit v někdy i nekomfortním prostředí, takže musí posunout své hranice. Navíc získá obrovské množství kontaktů a přátelství do dalšího života, protože všechny sportovní týmy na amerických univerzitách jsou plné mezinárodních sportovců.

Golfová úroveň je navíc na univerzitách z pohledu amatérského golfu na úplné špičce. Vždyť každoročně odcházejí ti nejlepší na PGA Tour nebo European Tour. Pokud se mladým hráčům povede dostat na ty nejlepší golfové univerzity, tak v podstatě není lepší cesta mezi profesionály.

Když se podíváte na leaderboard americké PGA, tak devět z deseti hráčů prošlo univerzitním systémem. Když budu jmenovat, tak Tiger Woods byl na Stanford University, Rickie Fowler studoval University of Oklahoma a třeba Jordan Spieth má za sebou University of Texas.

Díky studiím v USA jsem navíc zdokonalil angličtinu. Díky tomu jsem dostal od kamaráda z univerzity nabídku pracovat pro mezinárodní firmu s tím, že stále můžu hrát golf. Pracuju na zkrácený úvazek. Řekl bych, že vedle samotného diplomu je nejdůležitější zkušenost, jazyk a kontakty. Bez studia bych nic z toho neměl.

Chtěl bych také říct, že bych byl rád, kdybych mohl s někým probrat výběr univerzity. Za své rozhodnutí jsem samozřejmě rád, nicméně moc dobře vím, že proces výběru může být lepší a mnohem více šitý na míru každého jednotlivce.

Rád bych své zkušenosti předal dalším mladým českým golfistům, protože když vzpomínám s kamarády na univerzitní časy, tak se vždy shodujeme, že to byla životní zkušenost, na kterou všichni moc rádi vzpomínáme. Rád bych, aby mělo možnost studovat v USA více českých hráčů a hráček, protože by to pomohlo i celkově české výkonnosti v profesionálním golfu.